Cisco switch CBS220-24P-4G (24xGbE,4xSFP,24xPoE+,195W)
Popis a parametry
Cisco switch CBS220-24P-4G
Stránky produktu: CBS220-24P-4G Quick start guide: Quick start guide| Switching capacity | |
| Forwarding rate in millions of packets per second (mpps; 64-byte packets) | 41,66 |
| Switching capacity in Gigabits per second (Gbps) | 56 |
| Layer 2 switching | |
| MAC table | Up to 8,192 Media Access Control (MAC) addresses |
| Head-of-Line (HOL) blocking | HOL blocking prevention |
| Jumbo frame | Frame sizes up to 9,216 supported |
| Security | |
| MAC address filtering | Supported |
| Storm control | Broadcast, multicast, and unknown unicast |
| DoS protection | DOS attack prevention |
| QoS | |
| Priority levels | 8 hardware queues per port |
| Multicast | |
| Standards | |
| IPv6 | |
| IPv6 ACL | Drop or rate limit IPv6 packets in hardware |
| IPv6 QoS | Prioritize IPv6 packets in hardware |
| Management | |
| IPv4 and IPv6 dual stack | Coexistence of both protocol stacks to ease migration |
| Time synchronization | Simple Network Time Protocol (SNTP) |
| Login banner | Configurable multiple banners for web as well as CLI |
| Discovery | |
| Bonjour | The switch advertises itself using the Bonjour protocol |
| Power efficiency | |
| Disable port LEDs | LEDs can be manually turned off to save on energy. |
| Time-based PoE | PoE power can be on or off based on user-defined schedule to save energy. |
| Power over Ethernet | |
| PoE Power Budget | 195 W |
| Number of Ports That Support PoE | 24 |
| Pre-standard PoE | Support Cisco Pre-Standard PoE |
| Hardware | |
| Buttons | Reset button |
| LEDs | System, Link/Act, Speed |
| Flash | 64 MB |
| CPU memory | 256 MB |
| Ports | |
| Total system ports | 28 Gigabit Ethernet |
| RJ-45 ports | 24 Gigabit Ethernet |
| Uplink ports | 4 Gigabit Ethernet Small form-factor pluggable (SFP) |
| Packet Buffer | |
| Packet buffer | 4,1 Mb |
| Supported SFP Modules | |
| MGBSX1 | Multimode fiber |
| MGBLX1 | Single-mode fiber |
| MGBLH1 | Single-mode fiber |
| MGBT1 | UTP Category 5 |
| GLC-SX-MMD | Multimode fiber |
| GLC-LH-SMD | Single-mode fiber |
| GLC-BX-U | Single-mode fiber |
| GLC-BX-D | Single-mode fiber |
| GLC-TE | UTP cat 5e |
| Environmental | |
| Unit dimensions (W x D x H) | 440 x 257 x 44 mm (17.3 x 10.1 x 1.7 in) |
| Unit weight | 4.07 kg (8.97 lb) |
| Power | 100-240 V, 50-60 Hz, Internal |
| Certifications | UL (UL 60950), CSA (CSA 22.2), CE mark, FCC Part 15 (CFR 47) Class A, C-tick |
| Operating temperature | 0-50° C |
| Storage temperature | –20° C to +70° C |
| Operating humidity | 10% to 90%, relative, noncondensing |
| Storage humidity | 10% to 90%, relative, noncondensing |
| Power Consumption | |
| System power consumption | 110V=30.2W 220V=30.4W |
| Power consumption (with PoE) | 110V=244.3W 220V=240.3W |
| Heat dissipation (BTU/hr) | 833.59 |
| Acoustic Noise and Mean Time Between Failure (MTBF) | |
| Fan (number) | 2 |
| Acoustic noise | 25°C: 42.7 dB |
| MTBF @ 25°C (hours) | 587473 |
| Package contents | |
ParametryPorovnání
Maximální počet portů
28
Provedení
Rack mounted 19"